13. kolo, Pá 11.01 20:00

14. kolo, Pá 18.01 19:30

Helas Brno

Tomáš Vnuk se těší do Brazílie

Futsalový národní tým má za sebou turnaj čtyř zemí v Maďarsku, na kterém si nevedl vůbec špatně. Po dvou výhrách a jedné porážce mu patřilo konečné druhé místo. Reprezentační dres oblékli také tři hráči plzeňského Interobalu. Jan Křemen nastoupil za A-tým i českou jednadvacítku, Michal Holý se v průběhu třetího duelu se Slovenskem zranil. Tomáš Vnuk potvrdil svou roli střelce v prvním utkání, kdy skóroval do sítě pořádajícího výběru.

V prvním utkání jste přehráli Maďary jednoznačně 6:0, odpovídal výsledek dění na palubovce?

Konečných 6:0 bylo velmi kruté pro Maďarsko, obzvlášť po prvním poločase, který byl 0:0. Vše odstartoval první a druhý gól, poté se museli Maďaři více tlačit dopředu a to nám vyhovovalo. Měli jsme převahu po celý zápas a i mraky šancí, ale myslím, že by zápasu dle předvedené hry odpovídal výsledek 4:1.

Vstřelil jsi první a tedy vítězný gól, jak bys ho popsal?

Libor Gerčák chytil po rohu míč, my vyběhli ve třech dopředu a Libor mi hodil míč na polovinu, rázem to bylo přečíslení tři na dva. Michal Seidler probíhal brankoviště, já mu dal levou nohou kolem obránce přihrávku po lajně do brankoviště a běžel jsem na střed před bránu, Michal patou vracel míč skrz brankoviště, kde si na něj sáhl brankář, ale míč se mu protočil pod prsty a já skoro z čáry střílel do prázdné brány.

Ve druhém utkání s Chorvaty jste skórovali pouze jednou, přitom byl zápas poměrně vyrovnaný, byl největší problém v koncovce?

Určitě! První poločas to od nás nebylo ideální, hlavně v obranné fázi, ale ve druhém poločase jsme Chorvaty přehrávali a vytvořili si snad ještě více šancí než s Maďarskem za celý zápas, ale bohužel nám tam vůbec nic nespadlo.

Výhra nad Slovenskem 8:2 znamenala konečné druhé místo, byli trenéři spokojení s předvedenou hrou?

První poločas probíhal jako druhý s Chorvaty, tedy v neproměňování šancí. V poločasové přestávce nás trenéři uklidnili, že to tam spadne a měli pravdu, hned v první minutě druhého poločasu jsme otevřeli skóre zápasu a nakonec z toho byl divoký výsledek. Myslím, že trenéři byli spokojeni s předvedenou hrou, až na to proměňování šancí.

Jak bys zhodnotil své vlastní výkony v Maďarsku?

První zápas mi vyšel báječně, první gól jsem dal, druhý si díky mé přihrávce dali Maďaři vlastní a pak jsem nahrál ještě Radimovi Zárubovi na gól, ale důležité bylo, že i herně naše čtyřka byla vidět. Do druhého zápasu s Chorvaty jsme s Michalem Holým naskočili až do druhého poločasu. Troufám si říct, že jsme hru oživili a i šance si vypracovali, ale bohužel jsme v koncovce selhali. Hlavně tedy já, v obrovské šanci jsem měl počkat na Radima Zárubu a nahrát mu to do prázdné brány, místo toho jsem zbrkle střílel a ani netrefil bránu. V zápase se Slovenskem jsme hráli ve stejné čtyřce jako v zápase s Maďarskem a hráli jsme dobře, ale nedali jsme opět žádnou šanci. Bohužel před koncem prvního poločasu se Michal Holý zranil a naše čtyřka se rozpadla. Dozadu jsem si odvedl standard ve všech třech utkáních, pozitivní bylo, že jsem nebyl na palubovce ani při jedné obdržené brance za celý turnaj.

Příští týden tě s národním týmem čeká další turnaj v Brazílii, jak se těšíš?

Do Brazílie se těším strašně moc, je to země, kam se nepodíváte každý den. Zahrát si proti Brazílii je určitě sen každého futsalisty, kdyť to je kolébka futsalu a i hvězdy jako Ronaldinho nebo Neymar ho v mládí hráli. A třešnička na dortu pak byla nominace Brazílie, ve které se objevila největší legenda futsalu Falcao! Budu moc rád, když si proti němu zahraju, tuším, že je to moje první i poslední příležitost si proti němu zahrát.

Kdy odlétáte a jak strávíš dlouhou cestu?

Odlétáme v sobotu v 6 ráno, přes Amsterdam, Sao Paulo až do Curitibii, kde budeme kolem 23:30 a poté ještě přes 3 hodiny autobusem do Brusque, kde se turnaj uskuteční, takže cestování celý den. Pustím si hudbu do uší, nebo si zahraju nějakou hru či se podívám na film. A hlavně se pokusím co nejvíce vyspat.

Co říci o ambicích českého týmu v Jižní Americe? Víte něco o soupeřích?

Turnaje se zúčastní 5 týmů: Česká republika, Brazílie, Belgie, Uruguay a Kostarika. Bylo by super, kdybychom skončili na druhém místě a potrápili Brazílii, ale uvidíme až na místě, jak budou vypadat ostatní týmy.